MHRS'den Randevu Alan Hastaların Muayene Önceliği Var mı?

MHRS'den Randevu Alan Hastaların Muayene Önceliği Var mı? Merkezi Hekim Randevu Sisteminden muayene sırası alan hastaların muayenede önceliği var mıdır? ALO 182'den randevu alanların muayenede önceliği var mıdır?

Sağlık kurum ve kuruluşlarında özellikle poliklinik hizmetlerinde hasta mağduriyetlerinin önlenmesi, hasta hakları mevzuatı başta olmak üzere mevzuatımızda toplumda öncelikli olarak korunması ve özel tedbir alınması öngörülen vatandaşlarımızın sağlık hizmetinden de öncelikli olarak yararlandırılmaları konusunda genelgeler kapsamında sağlık kurum ve kuruluşlarında yapılan uygulamalarla ilgili

A) Acil vakalar (Ani gelişen hastalık, kaza, yaralanma ve benzeri durumlar ile ivedilikle tıbbi müdahale yapılması gerektiğine hekim tarafından karar verilen vakalar),
B) Özürlüler (Değişik 2010/80 sayılı Genelge),
C) Hamileler,
D) 65 yaş üstü yaşlılar,
E) Yedi yaşından küçük çocuklar,
F) Harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malül ve gaziler,

Ayrıca kolluk kuvvetlerince sevk edilecek adli vakalarda; savcılık veya kolluk kuvvetince önceden sağlık kurum/kuruluşuna bildirim yapılmalı ve randevu alınmalı, bu suretle sağlık kurum/ kuruluşunda sağlık hizmeti aksatılmadan ve diğer hastalar mağdur edilmeden gerekli işlemlerin yapılması sağlanmalıdır.

MHRS'den randevu alan hastalar ise randevu saatinden 30 dakika önce hastaneye gelmeleri gerekmektedir. Bu hastalar için belirlenmiş bir öncelik yok ancak internetten aldıkları sıra saatinde muayene olabilmektedirler. Bu nedenle MHRS'den online olarak randevu alan hastalar sıra beklemeden randevu saatinde muayene olmaktadırlar.