MHRS Pin Kodu Uygulaması İle Güvenliğini Artırdı

MHRS Pin Kodu Uygulaması İle Güvenliğini Artırdı.Uzun süreli tartışma konusu olan Mhrs güvenlik sorunlarına yeni çözüm pin kodu uygulaması oldu.MHRS'ye giriş yapan vatandaşların karşısına konuyla ilgili duyuru gelmektedir.
MHRS, kişisel verilerin korunması ve sisteme erişimi kolaylaştırmak için PIN kodu uygulamasını devreye almıştır. PIN kodu uygulaması, kullanıcıların tercihine bağlı olarak verilecektir.

MHRS web uygulaması üzerinden (hastanerandevu.gov.tr) “e-Devlet ile Giriş” butonuyla sisteme erişerek Hesap Bilgileri kısmından “İleri Seviye Güvenlik” sekmesine tıklayarak PIN işlemlerinizi yapabilirsiniz. PIN kodu oluşturulurken, vatandaşların tercihine göre MHRS sistemine ya da e-devlete kayıtlı cep telefonuna onaylama kodu gönderilecektir. Onay kodu sisteme girildikten sonra PIN kodunuz doğrulanacaktır.

PIN kodunu onayladıktan sonra aşağıdaki iki durumda bu PIN kodunu kullanabilirsiniz:
· SMS ile Geçici Parola oluşturulması
· ALO 182 arandığında randevu bilgilerinin operatör tarafından görülebilmesi için PIN kodunun kullanılması

İlk seçeneğin işaretlenmesi halinde hastanerandevu.gov.tr adresi üzerinden parolanıza erişemediğiniz durumlarda “Parolamı Unuttum” seçeneğini seçerek “Geçici Parola” sekmesi altından sisteme erişebilmek için geçici parola oluşturabilirsiniz. Geçici parolanız seçim yaptığınız iletişim numaranıza gelmesi için PIN kodunuzu doğru olarak girmeniz gerekmektedir.
İkinci seçeneğin seçilmesi durumunda ALO 182’yi aradığınızda randevu bilgilerinizin hatırlatılması esnasında operatör tarafından size PIN kodunuzun rastgele iki rakamı sorulacaktır. Sorulan iki rakamı doğru söylemeniz halinde ileriye dönük olan randevu bilgilerinize operatör erişebilecektir. Yeni randevu alma işleminde PIN sorgulaması yapılmayacaktır.

Ayrıca “İleri Seviye Güvenlik” seçeneği altından “Sadece e-Devlet kullanıcım ile girişe izin ver” seçeneğinin seçilmesi halinde hastanerandevu.gov.tr üzerinden MHRS kullanıcı adı ve şifreniz ile sisteme erişilemeyecektir. Sadece “e-Devlet ile Giriş” butonu kullanılarak e-devlet üzerinden sisteme erişim sağlanacaktır. ALO 182 aramalarınız bu seçenekten etkilenmeyecektir.